chemurgy مسابقه مسابقات بین المللی قرآن کریم

chemurgy: مسابقه مسابقات بین المللی قرآن کریم قاریان حافظان قرآن دار القرآن کریم

گت بلاگز اخبار اجتماعی بررسی ادعاهای قالیباف و جهانگیری راجع به زباله‌ها

با ۱۱ هزار تن زباله روزانه پایتخت کشور عزیزمان ایران (با احتساب پرتی‌ها)، دست‌کم می‌توان هر سال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرد. با این رقم می‌توان کل بر

بررسی ادعاهای قالیباف و جهانگیری راجع به زباله‌ها

بررسی ادعاهای قالیباف و جهانگیری راجع به زباله ها

عبارات مهم : ایران

با ۱۱ هزار تن زباله روزانه پایتخت کشور عزیزمان ایران (با احتساب پرتی ها)، دست کم می توان هر سال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرد. با این رقم می توان کل برق روزانه پایتخت کشور عزیزمان ایران را تأمین کرد، یا نه یک خط مترو راه اندازی و نه حتی می توان هزار و ۲۳۲ دستگاه اتوبوس بی .آر.تی خریداری کرد. ولی اتفاقی که افتاده، نه تنها در طول ۱۲ سال مدیریت یک شهردار بر مسند شهرداری تهران، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان سود خالص زباله، به زباله بی بازگشت تبدیل شده است که ردیف بودجه ای ۶۰۰ میلیارد تومانی جهت جمع آوری و دفع پسماند پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال گذشته تخصیص داده شده است داده شده است است.

محمدمهدی تندگویان – عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران – در گفت وگو با روزنامه «ایران» دراین باره به آمارهای جالب توجه و البته تأسف آوری اشاره می کند که مستندات آن هم کتباً موجود است.

بررسی ادعاهای قالیباف و جهانگیری راجع به زباله‌ها

هم اکنون آمارهای ضد و نقیضی از تولید زباله در پایتخت کشور عزیزمان ایران اعلام می شود، آیا ۸ هزار تن عدد قابل استنادی است؟ اگر مثبت است چه میزان از این زباله در مبدأ تفکیک می شود؟

من براساس آمارهایی که مدیران شهرداری اعلام کرده اند، می گویم سال گذشته حدود ۱۱ هزار تن زباله در پایتخت کشور عزیزمان ایران تولید شده است هست. ولی ادعا می کنیم که در طول این ۱۲ سال مدیریت آقای قالیباف بر شهر، به هیچ وجه تفکیک از مبدأ انجام نشده و همه زباله ها در یک مخزن (تر و خشک) ریخته می شود.

اما خودشان معتقدند که انجام داده اند…

با ۱۱ هزار تن زباله روزانه پایتخت کشور عزیزمان ایران (با احتساب پرتی‌ها)، دست‌کم می‌توان هر سال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرد. با این رقم می‌توان کل بر

خیر، آنچه که با عنوان تفکیک از مبدأ از سوی آنها مطرح می شود، تفکیک از دپو هست. یعنی بعد از جمع آوری. این یک کار اشتباه هست، درحالیکه براساس قانون پسماند، تفکیک باید ازمبدأ یعنی از داخل منزل ها، اماکن اداری و تجاری یا به اصطلاح از مبدأ انجام شود. به عبارتی باید سامانه جمع آوری تفکیکی داشته باشیم. این کار خودروی مخصوص و کیسه های زباله جداگانه می خواهد. در کشورهای پیشرفته هفته ای دوتا سه بار زیاد زباله جمع آوری نمی شود. درواقع هزینه زیادی جهت جمع آوری پرداخت نمی شود.

پروسه پسماند در پایتخت کشور عزیزمان ایران چقدر هزینه روی دست شهر می گذارد؟

همه مسئولیت کار با شهرداری هست. ولی رعایت نکردن قانون، موجب شده است تا یک ردیف بودجه جهت ساماندهی پسماند ایجاد کنیم.

با چه میزان اعتبار؟

بررسی ادعاهای قالیباف و جهانگیری راجع به زباله‌ها

اگر همه مراحل را جمع بندی کنیم به رقمی حدود هزار تا یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار می رسیم. جهت مثال در بخش آموزش شهروندان در زمینه پسماند؛ ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار به تصویب رسیده است.

به نظر می رسد در حوزه آموزش شهروندی وقت زیادی است که اتفاق خاصی نیفتاده؟ بعد این اعتبار کجا هزینه می شود؟

بله، لااقل در سال های گذشته تیزرهای تبلیغاتی پخش می شد یا در منازل، کیسه های تفکیک توزیع می کردند، حتی در بعضی خیابان ها، سطل های جداگانه گذاشته شده است بود، ولی الان جز تبلیغ ساعت ۹ حمل زباله، کار خاص دیگری انجام نمی دهند.

با ۱۱ هزار تن زباله روزانه پایتخت کشور عزیزمان ایران (با احتساب پرتی‌ها)، دست‌کم می‌توان هر سال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرد. با این رقم می‌توان کل بر

چند درصد از زباله ها در کشورهای توسعه یافته به برق تبدیل می شود؟

معمولاً ۲۰ درصد از زباله، به انرژی برق و ۸۰ درصد دیگر هم به فرآورده هایی که ارزش افزوده بالایی دارند، تبدیل می شوند. مثلاً از شیرابه زباله، اسیدی به دست می آورند که در مصارف صنعتی و پزشکی کاربرد دارد. ولی همین شیرابه، خاک کهریزک را غیر قابل کشت کرده و خسارات زیست محیطی زیادی وارد کرده است.

بررسی ادعاهای قالیباف و جهانگیری راجع به زباله‌ها

طبق داده های شرکت انرژی دانمارک از هرتن زباله می توان ۲ هزار و ۶۰۰ کیلو وات ساعت انرژی تولید کرد.با این توصیف از زباله های پایتخت کشور عزیزمان ایران روزانه چیزی در حدود ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلو وات ساعت انرژی به دست می آید. از این میزان می توان ۲۰ تا ۲۵ درصد را به برق و ۵۵ درصد را به انرژی گرمایی تبدیل کرد. و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد دیگر هم به ناچار هدر می رود.

با این توصیف تنها از فروش برق چه میزان درآمد نصیب شهرداری می شود؟

قیمت خرید برق براساس بخشنامه وزارت نیرو در سال ۹۵، جهت برق های زباله سوز و گازی سازی زباله، معادل ۳۷۰ تومان بر کیلو وات ساعت هست. بنابراین شهرداری می تواند هر روز معادل۲ میلیارد و ۱۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به وزارت نیرو برق بفروشد.

درباره گاز چطور؟

با احتساب قیمت هر متر مکعب گاز کشور عزیزمان ایران که ۱۵۰ تومان هست، میزان درآمد شهرداری از این بابت می تواند رقمی معادل ۲۱۰ میلیارد و ۹۱۴ میلیون و ۴۵۴ تومان در روز باشد.

درباره تولید برق از زباله های پایتخت کشور عزیزمان ایران هم که این چند روز فراتر از شعار تبلیغاتی یکی از کاندیداها سرو صدا ایجا کرده، آیا می توان باور کرد که از زباله های پایتخت کشور عزیزمان ایران برق تولید می شود؟

آنچه که شهرداری اعلام می کند تولید ۹ مگاوات برق از۲۰۰ تن زباله ای است که در زباله سوز کهریزک استفاده می شود که تنها جهت اداره همان زباله سوز کافی است! درحالیکه نسل این زباله سوز درجه ۲ منقرض شده است و با چینی ها هم قرارداد بسته اند. حتی در مالزی هم این زباله سوز مردود شده.

اما خودشان ادعای فروش برق به وزارت نیرو را دارند؟

اگرهم فروخته اند، هیچ اسناد و مدارکی به شورا ارائه نداده اند. به اعتقاد من فقط پیمانکار طرح ازآن منتفع می شود. الان هیچ کجای دنیا از این نوع زباله سوز استفاده نمی کنند، چون آلودگی تولید می کند، الان بوی بد زباله کهریزک تا فرودگاه امام(ره) هم می رود.

اگر از تکنولوژی های روز دنیا استفاده می کردیم از زباله های پایتخت کشور عزیزمان ایران چه میزان درآمد به دست می آمد؟

ما می توانیم در عالی ترین حالت بدون پرتی، به ۲ هزار میلیارد تومان سود از زباله در هر سال برسیم. این رقم، هزینه راه اندازی یک خط متروست. یا اساساً با ۱۱ هزار تن زباله پایتخت کشور عزیزمان ایران می توان کل برق پایتخت را تأمین کرد. ولی با احتساب پرتی، می توان به رقم ۶۱۶ میلیارد تومان رسید.

یعنی طی این ۱۲ سال، شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران ۷ هزار میلیارد تومان سود خالص را از صحیح ترین مدل بهره برداری زباله از دست داده هست. تنها با ۶۰۰ میلیارد تومان می توانستیم هزار و ۲۳۲ دستگاه اتوبوس بی آرتی در یکسال خریداری کرده و شبکه حمل و نقل را به روزرسانی کنیم. ولی این کوتاهی ای است که در حق پایتخت کشور عزیزمان ایران شده است هست. در آلمان حتی هر تن تفاله زباله جهت مصرف آسفالت هم ۷۰ دلار معامله می شود.

میزان برق مصرفی پایتخت کشور عزیزمان ایران چقدر است؟

کل برق مورد نیاز شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در روز ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار کیلو وات بر ساعت است که برق حاصل از زباله پایتخت کشور عزیزمان ایران که در حدود ۵ میلیون و ۷۲۰ هزار کیلو وات بر ساعت است نه تنها آن را تکمیل می کندکه به میزان یک میلیون و ۵۷۰ هزار کیلو وات بر ساعت نیز برق مازاد تولید می شود. قیمت اتوبوس بی آرتی هم حدود ۵۰۰ میلیون تومان است که با احتساب درآمد خالص زباله پایتخت کشور عزیزمان ایران به رقم هزار و ۲۳۲ دستگاه اتوبوس رسیده ایم.

پس آیا از این تکنولوژی استفاده نمی کنیم؟

ما می توانستیم بدون کمترین هزینه و سرمایه ای این تکنولوژی را وارد کنیم، آنها هم در ازای این فناوری، طی ۱۵-۱۰ سال کالای مورد نیاز خودشان را تولید می کردند، شبیه اتفاقی که الان راجع به چینی ها افتاده! سال ۹۲ که به شورا آمدم در سفر به رومانی، با آلمانی ها و اتریشی ها در این زمینه صحبت کردیم. حتی رزومه ارزش را هم به معاون خدمات شهری وقت ارائه دادم و چندین جلسه هم با آنها برگزار کردیم. ولی به نتیجه نرسیدیم.

چرا؟

علت رانتی است که در پشت پرده زباله های پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد. الان کار تفکیک از مبدأ را زباله گردها انجام می دهند. قطعاً درمکان دیگری دپو می کنند و روی آن فناوری انجام می دهند و حتی کالاهایی با کیفیت های متفاوت تولید می کنند.

آیا می توان این کار را بدون یک شبکه انجام نداد؟

قطعاً یک شبکه سیاه و مخفی جهت تفکیک از مبدأ وجود دارد که از زباله ارزش بهینه هم تولید می کند. همین شبکه رانتی که درآمد بالایی هم دارد اجازه نمی دهد زباله ساماندهی، استاندارد و درآمدزا شود.

پشت این شبکه چه کسانی هستند، آیا شهرداری نمی تواند جلوی آنها را بگیرد؟

حداقل وظیفه شهرداری ساماندهی زباله گردها و تبدیل آنها به زیر مجموعه خودش هست. اگر هم نه آیا با یک طرح ضربتی، جمع آوری ارزش نمی کند؟! قطعاً منافعی است که اجازه نمی دهد به سمت استاندارد کردن زباله برویم.

در این پروسه آیا نخاله های ساختمانی هم محاسبه شده؟

خیر؛ فقط زباله مصرف خانوارها محاسبه شده. اگرچه معتقدیم بازار نخاله های ساختمانی هم به شدت سودآور است.

واژه های کلیدی: ایران | زباله | شهرداری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs